72h niedziela na froncie – Ukraina okiem żołnierza

72 godziny co się wydarzyło na froncie rosyjskiej inwazji? Prezentuję swoją interpretację używając cyfr na załączonym zdjęciu:

1 – w Kijowie w nocy względny spokój, Rosjanie nie podejmowali prób włamania na teren miasta. Może to świadczyć o tym, że ich obecnym celem jest okrążenie miasta, nie jego zdobywanie. Być może również w tej chwili konsolidują siły do dalszego natarcia na południe Kijowa. Największa koncentracja rosyjskich wojsk obecnie znajduje się na północnym zachodzie Kijowa. W nocy siły okupanta zbombardowały składy paliwa w miejscowości Wasylkiv (ok 30km na południowy zachód od Kijowa – nr2). Świadczy to o tym, że nie okrążyli Kijowa i nie są w stanie tego zrobić w ciągu najbliższej doby. W przeciwnym razie dążyliby do przejęcia składów paliwa z ich zawartością. Kijów jest pod kontrolą Ukraińców.

3 – na wschodzie front przebiega wzdłuż osi wytyczonej miastami Konotop – Sumi – Charkow. Z doniesień wynika, że Rosjanie okrążają większe miasta i posuwają się dalej. W nocy walki toczyły się w rejonie miejscowości Ochtyrka (4). W wyniku ostrzału artyleryjskiego w mieście zginęli cywile. Administracja Charkowa (drugie największe miasto Ukrainy – nr 3) donosi o tym, że Rosjanie wdarli się do miasta. Ukraińcy raportują, że siły rosyjskie są wyposażone w lekkie pojazdy. Rosjanie najprawdopodobniej rozpoznają poziom desperacji i szczelność obrony (podobnie jak zrobili to w Kijowie dzień wcześniej). Miasto nadal jest pod kontrolą Ukraińców. W wyniku bombardowania został uszkodzony rurociąg, nie wiadomo jakie ma to skutki strategiczne, ale zakładam, że Rosjanie i tak zakręcili już kurki…

5 – Analitycy oceniają, że natarcie Rosjan na południu uzyskuje największe, choć wciąż ograniczone powodzenie. Walki toczą się na linii wytyczonej miastami: Herson – Melitpol – Mariupol. W centrum tego przyczółka siły okupanta wdarły się na około 100 km w głąb terytorium Ukrainy zajmując miasto Kachowka. To niestety strategiczny punkt z przeprawą przez Dniepr. Media ukraińskie donoszą o tym, że najeźdźcy zajęli budynki administracji i usunęli ukraińskie flagi.

6 – w rejonie Odessy Rosjanie wciąż ostrzeliwują handlowe statki. Wczoraj ostrzelano japoński statek – to pogwałcenie prawa międzynarodowego na kilku płaszczyznach.

PODSUMOWANIE: Rosjanie wciąż robią postępy, choć tempo natarcia jest mocno spowolnione oporem Ukraińców. Pauza w Kijowie może świadczyć o tym, że odstąpili od planów wejścia do miasta. Oceniam za wysoce prawdopodobne, że będą dążyli do jego okrążenia. Na teren Ukrainy wciąż przerzucane są nowe siły, ocenia się, że na obszarze walk znajduje się już ponad połowa sił zgromadzonych przez Putina. Wczoraj w wieczornej relacji reporterzy pokazywali rosyjskie oddziały przekraczające przejście graniczne z Białorusią. Na południe przemieszczały się czołgi T72 – sprzęt starszej generacji, co może świadczyć o tym, że Rosjanie sięgają po rezerwy. Analitycy donoszą o problemach logistycznych Rosjan, zgodnie z wojskową praktyką im głębiej jesteś na terytorium przeciwnika, tym bardziej narażone są twoje linie zaopatrywania – znam ten problem z Afganistanu, dziś zmagają się z nim Rosjanie.

CO DALEJ: Rosjanie dążyć będą do okrążenia Kijowa. Stolica jest środkiem ciężkości całej kampanii. Oceniam, że od wejścia dużymi siłami do miasta powstrzymywać ich będzie trauma, której doświadczyli w Czeczenii. Prawdopodobnie będą potęgować natarcie z południa. Jeśli uzyskają powodzenie to może im się udać scenariusz rozcięcia Ukrainy na dwie części wzdłuż osi Dniepru. Wejście tak głęboko na terytorium zamieszkałe przez nieprzychylną i zdesperowaną ludność może jednak być dla nich bardzo kosztowne. Strategicznie uważam, że w sztabie Putina trwa nerwowa analiza i redefinicja celów. Obalenie rządu jest obecnie trudno osiągalne. Zakładam, że Rosjanie będą dążyć do otwarcia negocjacji. Na Ukrainę napływa sprzęt – rakiety i granatniki, które docierają z Niemiec, USA, Polski i innych krajów to bardzo efektywne i proste w użyciu uzbrojenie. Teraz najistotniejszym jest, aby sprzęt ten dotarł jak najszybciej na Ukrainę – najlepiej jeszcze zanim Rosjanie okrążą Kijów. UKRAINA DZIELNIE SIĘ BRONI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *