DZIEŃ VII czwartek na froncie – Ukraina okiem żołnierza

DZIEŃ VII: co się wydarzyło na froncie rosyjskiej inwazji? Prezentuję swoją interpretację używając cyfr na załączonym zdjęciu, symbole gwiazd oznaczają miasta ostrzeliwane przez Rosjan:

1 – Kijów pozostaje kontrolowany przez Ukraińców. Rosyjska kolumna zrobiła małe postępy. Jej czoło nadal znajduje się 30km od centrum. Analitycy twierdzą, że jej wolne postępy wynikają z oporu Ukraińców, ciężkiej pogody – pojazdy kołowe grzęzną i problemów logistycznych. Miasto do tej pory nie jest okrążone. Nad ranem rozpoczął się ostrzał na ten moment nie wiadomo jakie cele porazili Rosjanie.

2 – pod ciężkim ostrzałem jest Charków. Zdjęcia i filmy w mediach społecznościowych zawierają obrazy zniszczonych budynków i ulic. Trudno jest ocenić raporty o zabitych cywilach, patrząc na skalę zniszczeń stawiam na cyfrę mocno powyżej trzech setek. Miasto pozostaje pod kontrolą Ukraińców, nie ma informacji o rosyjskich spadochroniarzach, który wczoraj lądowali na przedmieściach. Prawdopodobnie ich atak został odparty.

3 – pod ciężkim ostrzałem jest Mariupol. To prawie półmilionowe miasto jest strategicznym punktem nad brzegiem morza azowskiego. Too ostatni bastion ukraiński, który uniemożliwia Rosjanom połączenie frontu południowego i wschodniego. Burmistrz miasta informuje, że ostrzał jest na tyle intensywny, że obrońcy nie mają nawet możliwości ewakuowania rannych z ulic.

4 – po zdobyciu przez Rosjan miejscowości Kerson (czego nie potwierdzają ukraińskie władze) ciężkie walki przeniosły się do miasta Mikołajew, które stanowi strategiczny punkt na kierunku natarcia w stronę Odessy. Jego zdobycie zagwarantuje Rosjanom otwarcie drogi na zachód. Będą wówczas w stanie okrążyć Odessę i całkowicie opanować brzeg Morza Czarnego.

5 – Krym opuścił zespół okrętów desantowych, którego celem jest prawdopodobnie brzeg w okolicach Odessy. Miasto przygotowuje się do obrony. Na redzie portu w Odessie Rosjanie nadal atakują cywilne statki. Wczoraj jedna z rakiet uderzyła w statek pod banderą Bangladeszu. Są też informacje o uszkodzeniu statku tureckiego.

6 – Amerykanie donoszą o pierwszych transportach uzbrojenia, które dotarły na Ukrainę. Na początku tygodnia przekazano 200 rakiet przeciwlotniczych Stinger, kolejne dostawy napływają.

PODSUMOWANIE: Rosjanie nie zrobili postępu w rejonie Kijowa. Wojsko, które stoi w miejscu ulega demoralizacji i tak mam nadzieję dzieje się wśród Rosjan. Bronią się największe miasta: Charków, Czerniaków, Sumi, Konotop, Mariupol, Mikołajew – niebawem bronić się będzie Odessa. Zacięta obrona tych miejsc jednoznacznie pokazuje stosunek miejscowej ludności do sił inwazyjnych. Do tej pory Rosjanie nie zajęli ani jednego większego ośrodka miejskiego bez walki. Wciąż niejasna pozostaje sytuacja wokół elektrowni atomowej w Zaporożu. Ludność blokuje kolumny okupantów pod miejscowością Energodar spowalniając ich postęp.

CO DALEJ: Rosjanie na północy i wschodzie zdają się obierać wariant natarcia zgodny ze „szkołą syryjską” (więcej o tym tutaj: https://colonelweekly.eu/2022/03/01/v-dzien-kampanii-na-ukrainie-co-zrobi-rosyjski-general/ ). Dynamicznie posuwają się na południu. Zakładam, że jeszcze dziś mogą zdobyć Mikołajew. Przewiduję, że po uchwyceniu strategicznych przepraw w Mikołajewie rozpocznie się lądowanie desantu. Nie wiem, czy Ukraińcy dysponują jakąkolwiek bronią zdolną do rażenia okrętów. Walki w Odessie mogą trwać długo, to duże miasto z ponad milionową ludnością. W ciągu najbliższej doby okupant będzie kontynuował bombardowanie miast. Nie zakładam gwałtownego rozwoju sytuacji wokół Kijowa. Możliwe jest lądowanie desantu w okolicach Odessy. Uwagi wymaga:
– sytuacja wokół Odessy
– sytuacja wokół Mariupola
– płynność i tempo dostaw sprzętu dla Ukraińców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *