DZIEŃ XIV (11.03) na froncie – Ukraina okiem żołnierza

DZIEŃ XIV (11.03): co się wydarzyło na froncie rosyjskiej inwazji? Prezentuję swoją interpretację używając cyfr na załączonym zdjęciu, symbole gwiazd oznaczają miasta ostrzeliwane przez Rosjan:

1 – Kijów pozostaje kontrolowany przez Ukraińców. Rosyjska kolumna rozproszyła się, a jej czoło zgodnie z amerykańskimi raportami przesunęło się o 5 kilometrów bliżej Kijowa. Pojazdy zajmują pozycje w lasach w okolicach wsi Lubyanka i Ozera. Analitycy oceniają, że może to być przygotowanie do ataku na miasto, należy się liczyć z taką ewentualnością w ciągu najbliższych dni. Ukraińcy wciąż ewakuują ludność cywilną z okolic Bucha i Hostomel do stolicy. Oznacza to, że miasto nie jest jeszcze okrążone, a przedmieścia na północnym zachodzie wciąż nie są pod kontrolą Rosjan.

2 – na północy Rosjanie skonsolidowali kontrolę nad sporym obszarem włamania, jednak większe miasta wciąż pozostają pod kontrolą Ukraińców. Pod ostrzałem jest Charków – uszkodzenie przez Rosjan rurociągu spowodowało odcięcie miasta od wody. W okrążeniu i pod ostrzałem znajdują się również Sumy i Charków. W Charkowie siły inwazyjne ostrzelały ośrodek naukowy, w którym znajduje się eksperymentalny reaktor atomowy. Ukraińcy nie alarmują o jego uszkodzeniu.

3 – na kierunku południowym Rosjanie połączyli zdobycze terytorialne na północ od Krymu z samozwańczymi republikami. W okrążeniu i pod ciężkim ostrzałem jest Mariupol. To prawie półmilionowe miasto jest najważniejszym portem dla Ukrainy. Sytuacja w mieście odciętym od wody i elektryczności jest katastrofalna. Nie powiodły się kilkukrotne próby ewakuowania ludności cywilnej. Obecnie Ukraińcy negocjują otwarcie korytarza humanitarnego do Zaporoża. Korytarze proponowane przez siły inwazyjne wiodą do Rosji. Na zachodzie broni się wciąż Mikołajew – strategiczny punkt na kierunku natarcia w stronę Odessy.

4 – Dziś nad ranem Rosjanie ostrzelali obiekty przemysłowe w miejscowości Dnipro. Analitycy wskazują na to, że Rosjanie koncentrują siły z prawdopodobnym zamiarem okrążenia miasta. Ostrzelane rakietami zostały również lotniska w miejscowościach Łuck i Iwano- Frankiwsk (5). Siły inwazyjne dotąd nie prowadziły zmasowanego ostrzału tak mocno wysuniętych na zachód miejscowości. Takie działanie zagraża rejonom koncentracji uchodźców i węzłom komunikacyjnym przez które na Ukrainę dociera pomoc wojskowa.

PODSUMOWANIE: Rosjanie dokonali zmiany położenia wojska wokół Kijowa, to może oznaczać początek nowej fali działań wokół stolicy. Kijów wciąż nie jest okrążony – odcięcie go od reszty kraju może mieć poważne konsekwencje militarne i humanitarne. Wysiłek głębokich uderzeń rakietowych przeniósł się na zachód – to bardzo niebezpieczna tendencja. Rosjanie wciąż ponoszą dotkliwe straty i zdaje się, że przeszli do modelu walki wypracowanego w Syrii – będą okrążać miasta i systematycznie je niszczyć. Intensyfikacji uległa kampania informacyjna prowadzona przez Rosjan. W ciągu ostatnich godzin podali oni wiadomość o rzekomym laboratorium, w którym na terenie Ukrainy Amerykanie wspólnie z Ukraińcami pracowali nad bronią masowego rażenia.

CO DALEJ: wysoce prawdopodobnym jest, że coś się wydarzy w okolicach Kijowa. Nie zakładam próby wejścia do miasta kolumn pancernych, raczej prognozuję podjęcie próby zamknięcia pierścienia okrążenia wokół stolicy. Takie działania spowoduje nasilenie walk – Ukraińcy zdają sobie sprawę co może oznaczać odcięcie stolicy. Na południu nadal bombardowane będą miasta, sytuacja ze złej zmieni się w krytyczną zwłaszcza w Mariupolu. Trudno liczyć na ukraiński kontratak w tym rejonie. Kontynuowane będą walki o Mikołajew – to brama na zachód, do Odessy. Rosjanie zintensyfikują kampanię informacyjną wokół tematu broni masowego rażenia, w mojej opinii celem tych działań będzie odwrócenie uwagi od kryzysu humanitarnego, którego są sprawcami. Zarówno UE jak i USA powiększają fundusze na wsparcie militarne dla Ukrainy. W świetle tych działań odcięcie Ukrainy zachodniej od wschodu nabiera dla Rosjan większego znaczenia.

UWAGI WYMAGA:
– działanie Rosjan wokół Kijowa
– sytuacja wokół Mariupola
– możliwa intensyfikacja uderzeń rakietowych na miasta Ukrainy zachodniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *