DZIEŃ XVIII (13.03) na froncie – Ukraina okiem żołnierza

DZIEŃ XVIII (13.03): co się wydarzyło na froncie rosyjskiej inwazji? Prezentuję swoją interpretację używając cyfr na załączonym zdjęciu, symbole gwiazd oznaczają miasta ostrzeliwane przez Rosjan:

1 – Kijów pozostaje kontrolowany przez Ukraińców. Rosjanie dążą do okrążenia miasta, ich siły nacierały na Ukraińców po obu stronach rzeki Dniepr: z północnego wschodu i zachodu. Nie udało im się dotąd zamknąć pierścienia wokół stolicy ani umocnić przyczółka w granicach miasta. W wyniku ostrzału zniszczone zostało lotnisko Wasylkiw, na południe od Kijowa. Prezydent Ukrainy wydał oświadczenie, w którym poinformował, że Kijów jest gotowy do obrony i Rosjanie napotkają tu silny opór. Wywiady w mediach potwierdzają wysokie morale obrońców. Mówi się o dostępności jedzenia i wody. Stolica na tym etapie nie odczuwa rosyjskich działań na tyle dotkliwie jak dzieje się to w innych, okrążonych ukraińskich miastach.

2 – na południu Rosjanie kontynuują izolację i niemal ciągłe bombardowania miasta Mariupol. Sytuacja w Mariupolu zdaniem kilku niezależnych organizacji międzynarodowych jest katastrofalna. Mieszkańcy są odcięci od wody i energii. Zgodnie z oświadczeniem burmistrza, w wyniku rosyjskiego ostrzału dotąd zginęło 1300 osób. Na przedmieściach budowane są zbiorowe mogiły. W zajętej przez okupanta miejscowości Melitpol Rosjanie aresztowali i uprowadzili burmistrza. Oskarżono go o rzekome wspieranie działalności terrorystycznej. Jest to pierwsze tego typu działanie Rosjan na zajętych terytoriach. W mieście z tego powodu demonstrują lokalni mieszkańcy. Prezydent Ukrainy zażądał uwolnienia burmistrza. Na południowym zachodzie siły inwazyjne podjęły próbę obejścia miejscowości Mikołajew, kontynuując ofensywę w kierunku Odessy.

3 – niejasna jest sytuacja kontroli nad największą europejską elektrownią atomową w Zaporożu. Rosjanie deklarowali zamiar przejęcia nad nią kontroli, następnie się z tego oświadczenia wycofali. Obiekt jest w rękach rosyjskich sił, ale technicznie nadzór nad nim trzymają ukraińscy pracownicy. W elektrowni w Czarnobylu doszło do awarii zasilania – praca reaktorów na tę chwilę utrzymywana jest za pomocą dieslowskich generatorów prądu. Nadzór nad elektrowniami atomowymi przykuwa uwagę międzynarodowych obserwatorów, w tym ONZ.

4 – na zachodzie Ukrainy Rosjanie kontynuują ostrzał rakietowy kluczowych obiektów. Nad ranem rakiety uderzyły w wojskowy ośrodek w Jaworowie. Miejscowość położona jest kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską. Rosjanie oświadczyli, że będą razić cele, które są ważne z perspektywy dostarczania przez Zachód broni (konwoje, magazyny). Być może jest to odpowiedź na zwiększenie pakietów pomocy wojskowej przez UE i USA. Amerykanie zatwierdzili największy w historii powojennej budżet na ten cel.

PODSUMOWANIE: w rejonie Kijowa rozpoczęła się nowa ofensywa Rosjan, jak do tej pory nie przynosi ona zakładanych efektów. Miasto wciąż nie jest okrążone, a Rosjanie ponoszą straty. Na północnym wschodzie Ukrainy siły inwazyjne wciąż bombardują większe miasta – Czernichów, Sumy i Charków. Wywiad brytyjski donosi o nowym kierunku ofensywy Rosjan, który może doprowadzić do okrążenia sił ukraińskich (nr 5). Na wschodzie okupanci uderzają na południe od strony Charkowa, na południu na północny zachód od Mikołajewa (nr 5). Na południu działania okupanta powodują katastrofę humanitarną w Mariupolu, podobnie sytuacja wygląda w Czernichowie, Charkowie i Sumy. Rosjanie wyraźnie stosują taktykę sprawdzoną w Syrii – bombardują cywilne obiekty, próbując w ten sposób wywrzeć presję.

CO DALEJ: na zajętych terytoriach Rosjanie rozpoczynają zastraszanie miejscowej administracji – dzieje się to w Melitpolu i Kerson. Rady miast nadal działają, na ten moment nie ma oznak tworzenia się alternatywnej, pro- rosyjskiej administracji. Okupanci najprawdopodobniej będą próbowali różnymi metodami wpłynąć na utworzenie nowych ośrodków władzy lokalnej. Rosjanie będą dążyć do zamknięcia pierścienia wokół Kijowa, nie zakładam podjęcia przez nich prób szturmu na miasto zanim uda im się je okrążyć. Intensyfikowane będą ataki rakietowe na cele w zachodniej Ukrainie. Fakt wykonywania tych uderzeń rakietami, nie za pomocą lotnictwa wskazuje na to, że Rosjanie nie mają na tym terenie panowania w powietrzu.

UWAGI WYMAGA:
– działanie Rosjan wokół Kijowa
– zarządzanie elektrowniami jądrowymi
– sytuacja humanitarna w bombardowanych miastach
DZIŚ LUB JUTRO PODSUMOWANIE DWÓCH TYGODNI WALK

Prośba do Ciebie: postaw „like” lub przekaż post znajomym – więcej osób przeczyta artykuł. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *